Top

TSIKY (Úsmev)

TSIKY (Úsmev)

Ako vznikol námet: 

Dominik Šuplata Madagaskar navštívil niekoľkokrát. Spolupracoval na filmoch Odkaz Mórica Beňovského, Masoala – Miesto kde to žije, Madagaskar moja láska a Škola Anežka. Miestni obyvatelia ho fascinovali od prvej návštevy ostrova a  túžil zachytiť život a šťastie Malgašov. Preto v máji 2022 začal s produkčnou časťou a počas návštevy Madagaskaru nakrútil zábery do filmu TSIKY. Film má veľmi pozitívnu emóciu.

Stručný obsah:

V dokumentárnom filme Tsiky sa skupina Slovákov vyberie do dediny Ambodirafia na najvýchodnejší mys Madagaskaru, kde nevedie cesta. Film dokumentuje spôsob života Malgašov v tejto dedine. Čo sa tu zmenilo za posledných 250 rokov odkedy tu pôsobil slovenský rodák Móric Beňovský? Sú technické vymoženosti, rýchly životný štýl a dostatok hmotného zabezpečenia tým, čo robí človeka šťastným? Dá sa nájsť šťastie aj na mieste, kde zdanlivo nie je nič a ľudia prežívajú svoj život zo dňa na deň? 

Cieľom filmu je:

  • ukázať ľuďom z nášho Európskeho kontinentu, že šťastie nemusí byť priamoúmerné hmotnému zabezpečeniu a majetku
  • poukázať ľuďom, ktorí v dôsledku ťažkého obdobia pandémie zažili depresiu a smútok, že sa nesmieme vzdávať a že úsmev človeka je nákazlivý
  • zvýšiť povedomie o slovenskom rodákovi Móricovi Beňovskom
  • poukázať na krásy Madagaskaru